سیمان سفید چیست ؟ تفاوت سیمان سفید و خاکستری

سیمان سفید از آهک تولید می شود. تولید و عرضه سیمان سفید نسبت به سیمان خاکستری کمی پیچیده تر است و برای سفید نمودن سیمان سفید مواد بسیاری به کار گرفته می شود به غیر از آهک. در حالت کلی، در ساخت سیمان سفید از آهک و رس استفاده میکنند و عرضه ی سیمان سفید نسبت به سیمان خاکستری پیچیده تر است .

 

سیمان سفید چیست؟

انواع گوناگونی از سیمان سفید وجود دارد و به طور کلی تمامی سیمان های سفید از آهک تولید می شوند. بدست آوردن سیمان سفید، دسترنج دانشی است که دانشمندان به آن دست یافته اند. اگر به تاریخچه سیمان سفید بنگریم می فهمیم که برای دسترسی به این محصول، باید سیر تکامل دانش بشری را مورد بررسی قرار دهیم.

همانطور که گفتیم انواع مختلفی از سیمان سفید تولید شده که خیلی از آنها شبیه به هم ساخته شده اند و در کشور ایران همواره انواع گوناگون سیمان سفید عرضه شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

در تولید و ساخت سیمان سفید نسبت به سیمان خاکستری نوعی پیچیدگی وجود دارد و آهک هیچ نقشی در سفید کردن سیمان سفید ندارد. ممکن است خیلی از مواد ها در سفید کردن سیمان سفید دخالت داده شوند اما آهک استفاده نمی شود.

آهک و رس در ساخت سیمان سفید نقش اساسی دارند. علت خاکستری بودن رنگ سیمان خاکستری این است که از سولفات آهن و سولفات منیزیم در ساخت آن استفاده می شود. البته دود ناشی از سوخت سیمان، در تیره شدن رنگ آن نیز بی تاثیر نمی باشد.

پس بنابراین برای سفید کردن رنگ سیمان نباید در ساخت آن از سولفات آهن و منیزیم استفاده کنیم و برای عدم ایجاد دود، باید از سوخت مناسب استفاده کنیم.
به همین منظور برای ساخت و تولید سیمان سفید باید از خاک رسی استفاده کنیم که مقدار سولفات آهن و منیزیم موجود در آن ۸ درصد کم تر باشد و از طرفی برای ایجاد نشدن دود و جلوگیری از خاکستری شدن آن از (گاز) استفاده کنید. سپس با مخلوط کردن مواد ها نوع دیگری از رس با رنگ سفید البته بدون دخالت دادن هرگونه مواد ایجاد می شود.

لازم به ذکر است هنگامی که کلینکر را آسیاب و خرد می کنید برای سفید کردن و افزایش استحکام آن از مقداری پودر سنگ گچ استفاده کنید.

 

سیمان پرتلند سفید، از مواد ویژه ای که دارای آهن و منگز خیلی کم است تولید می شود. کاربرد این سیمان در ساخت ساختمان هایی است که نمای آنها با رنگ سفید می باشد. معمولا در ساخت این ساختمان‌ها با رنگ سفید و روشن، از سنگدانه های مخصوصی استفاده میشود. قیمت در سیمان های پرتلند سفید حدودا دو برابر سیمان پرتلند معمولی میباشد. بنابراین در طول این مراحل کاری انتقال دادن، مخلوط کردن، باید در نهایت رعایت احتیاط صورت گیرد. تا از آلودگی ها جلوگیری شود و تمام تجهیزات و وسایل کاملا تمیز باشند.

 

قیمت سیمان پرتلند سفید دو برابر سیمان پرتلند معمولی میباشد .

سیمان پرتلند سفید، از لحاظ خاصیت گیرشی و مقاوت مربوطه، شبیه به سیمان پرتلند معمولی می باشد و از لحاظ روش انبار کردن، مصرف سیمان پرتلند معمولی نسبت به سیمان پرتلند سفید تفاوت چندانی ندارند .

در کار کردن با سیمان سفید جهت به عمل آمدن ملات نیاز به دقت بیشتری دارد. چون خیلی راحت در همان ابتدای کار کثیف می شود و همانطور که می دانید تمیز کردن آن غیر ممکن است و خیلی سخت می باشد. از ورقه های پلاستیکی برای به عمل آوردن ملات استفاده کنید، که این کار از دوری گرد و غبار نیز جلوگیری میکند.

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/rozhalco/public_html/sazandekala.com/wp-includes/functions.php on line 4348